Nowoczesne i bezpieczne przejście. To jest możliwe!

2020-05-07 , 23:09

Nowoczesny system Smartpole Crossing został zainstalowany między innymi w pobliżu szkoły w Weert w Holandii, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom. Przejście dla pieszych w Holandii zostało zrealizowane w systemie Smartpole Crossing, który zapewnia kierowcy lepszą widoczność pieszego już z odległości 200 m w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

Chorzów, Nysa i Jawor to pierwsze miasta w Polsce, gdzie Smartpole Crossing już działa. Rozwiązanie to podobno radykalnie zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Dzięki specjalnym strefom detekcji pieszego, sygnalizatorom świetlnym i dźwiękowym oraz inteligentnej komunikacji bezprzewodowej między oświetleniowymi słupami kompozytowymi stanowiącymi zabudowę całego systemu zapewniony został wyższy poziom aktywnego i biernego bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Bezpieczne słupy kompozytowe firmy Alumast oświetlające ulice i przejścia dla pieszych znajdziemy już między innymi w takich krajach jak Holandia, Słowacja, Czechy, Grecja, Hiszpania, Rumunia czy Szwecja.

Bezpieczeństwo nie musi być drogie

Jak podkreśla Zbigniew Szkopek, prezes Alumast SA – spółki wdrażającej rozwiązanie w polskich miastach i miejscowościach:

– Multimedialny system Smartpole Crossing mimo swojego technologicznego zaawansowania i rozwiązań z najwyższej półki światowego bezpieczeństwa pieszych jest nadal 5 razy tańszy od przejścia z sygnalizacją wzbudzaną.

– Projektując bezpieczne przejścia dla pieszych, braliśmy pod uwagę ostateczny koszt wdrożenia. Wiemy, że od niego finalnie zależy tempo zmian na polskich drogach – zaznacza prezes Alumast SA.

Jak działa system aktywnego przejścia dla pieszych?

Głównym zadaniem systemu Smartpole Crossing jest wczesne ostrzeganie kierowców przed obecnością pieszych w strefie przejścia oraz na samym przejściu wyznaczonym tradycyjną zebrą oraz informacyjnymi znakami drogowymi D6. Dzięki emitowanym ostrzegawczym sygnałom świetlnym i dźwiękowym, generowanym w momencie zbliżania się pieszego do przejścia, znacznie poprawia się koncentracja uczestników ruchu drogowego. Jak zatem zbudowany jest ten wyjątkowy system, który znajduje coraz więcej zwolenników wśród zarządców dróg, wyjaśnia Jarosław Schabowski, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i rozwoju kompozytów w Alumast SA.

 Po obu stronach jezdni zamontowane są, zgodnie z wytycznymi dla prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, słupy kompozytowe, które komunikują się między sobą drogą radiową lub za pomocą przewodów umieszczonych pod jezdnią. Gdy jeden z czujników kurtynowych zamontowanych na słupie wykryje ruch pieszego, wówczas obydwa słupy generują sygnały świetlne i dźwiękowe pobudzające przechodniów i kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. W konstrukcji słupa umieszczona jest sygnalizacja ostrzegawcza w formie dziewięciu żółtych źródeł światła LED skierowanych w stronę nadjeżdżających pojazdów oraz nadchodzących pieszych. Dzięki temu kierowca jest w stanie z dużej odległości zauważyć sygnał ostrzegawczy informujący o pojawieniu się na przejściu przechodniów i odpowiednio zredukować prędkość pojazdu, by bezpiecznie wyhamować przed przejściem dla pieszych. Wbudowane wewnątrz słupów głośniki odtwarzają dowolnie zaprogramowane komunikaty głosowe, które pomagają osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym wzmóc czujność w strefie przejścia. To rozwiązanie jest też dedykowane osobom, które chodzą ze wzrokiem zatopionym w smartfonach, często nie zważając na intensywność ruchu drogowego. Bardzo ważnym elementem bezpiecznego przejścia dla pieszych jest jego właściwe doświetlenie. W systemie Smartpole Crossing spełnienie tego wymogu gwarantują: nowoczesna oprawa oświetleniowa LED z asymetrycznym rozsyłem światła, zapewniająca przy tym dodatni kontrast, doświetlająca sylwetkę przechodnia bez oślepiania kierowców. Zainstalowane na słupach odblaskowe znaki drogowe D6 mają w standardzie opcję podświetlania światłem stałym lub pulsującym zsynchronizowanym z lampami ostrzegawczymi LED – przedstawia system ekspert Jarosław Schabowski.

System ostrzegania Smartpole Crossing może działać przez cały dzień dzięki akumulatorom do podtrzymania pracy sygnałów świetlnych i dźwiękowych uaktywniającym się, kiedy główne zasilanie opraw jest wyłączone.

Aktywne słupy nie tylko zwiększają widoczność przejścia, pomagają dzieciom i osobom starszym czy niepełnosprawnym, ale także pozytywnie wpływają na płynność ruchu drogowego. ( za forbes )

przejście2